Dünyanın En Pahalı Tabloları

2 Eylül 2021
Dünyanın En Pahalı Tabloları

Şimdiye kadar satılan en pahalı tablolar ve bunların arkasındaki ilginç hikayeler


1. LEONARDO DA VİNCİ'DEN SALVATOR MUNDİ (450,3 MİLYON ABD DOLARI)

1500'lerde boyanmış Leonardo da Vinci'nin bu eseri, özgünlüğü nedeniyle sıklıkla radarın altına girdi. Sanat dünyası, Da Vinci'nin gerçek eseri mi yoksa yetenekli öğrencilerinden birinin eseri mi olduğu konusunda hâlâ bölünmüş durumda. Ne olursa olsun, 2017'de Christie's müzayedesinde 450 milyon dolar gibi yüksek bir fiyata satıldı. Eser, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Salman Al Saud tarafından Kültür Bakanı aracılığıyla satın alındı. Tablonun Louvre Abu Dhabi'de sergilenmesi gerekiyordu , ancak daha sonra iptal edildi. Wall Street Journal'a göre, bir Suudi prensin yatında tutulduğu ve Suudi'nin Al Ula'daki gelecekteki kendi kültür merkezinde sergilenmek üzere ayrıldığı söyleniyor.

2. WİLLEM DE KOONİNG TARAFINDAN TAKAS (300 MİLYON ABD DOLARI)

Hollandalı ve aynı zamanda Amerikalı soyut ressam Willem de Kooning tarafından resmedilen 'Interchange', ilk soyut peyzaj çalışmalarından biriydi. Eylül 2015'te, hedge fon Citadel'in CEO'su Kenneth Griffin'e 300 milyon ABD Doları karşılığında satıldı. Şu anda Chicago Sanat Enstitüsü'nde ödünç verilmiştir. Griffin'in buna ek olarak bir Jackson Pollock sanat eseri de satın aldığı bildiriliyor.

3. THE CARD PLAYERS BY PAUL CEZANNE (TAHMİNİ 250 İLE 300 MİLYON ABD DOLARI ARASINDA)


Paul Cezanne, Kart Oyuncularını en çok alkışlandığı noktada resmetti. Eserin alıcıları 2011 yılında Katar Kraliyet Ailesi'ydi. Aynı isimli 4 eser daha var, ancak bunlar Metropolitan Museum of Art, Musée d'Orsay, Courtauld ve Barnes Foundation'da sergileniyor.

4. NAFEA FAA IPOİPO, PAUL GAUGAİN (NEREDEYSE 300 MİLYON ABD DOLARI)

'Ne zaman evleneceksin' anlamına gelen bu ilginç tablo, Paul Gaugain tarafından post-empresyonist 1892'de tamamlandı. Gaugain'in bir süre kaldığı Tahiti'den iki kadını tasvir ediyor. 2014 yılında Katar kraliyet ailesine satıldığı bildirildi.

5. JACKSON POLLOCK'TAN '17A NUMARASI' (200 MİLYON ABD DOLARI)

Jackson Pollock, tüm zamanların en ünlü soyut dışavurumcu ressamlarından biridir. '17a Numarası' adlı resmi David Geffen Vakfı ve Interchange'i de satın alan Kenneth Griffin ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak satın alındı. Toplam anlaşma ona 500 milyon ABD Dolarına mal oldu.

6. MARK ROTHKO'DAN '6 NUMARA - MOR YEŞİL VE KIRMIZI' (186 MİLYON ABD DOLARI)

Başlık açıklayıcı olduğu için bu resmi tasavvur etmek için gerçekten bir anlam aramaya ihtiyacınız yok. Ancak 1951 yılında ünlü Rus-Amerikalı soyut dışavurumcu Mark Rothko tarafından boyanmıştır. Rus milyarder Dmitry Rybolovlev tarafından Yves Bouvier'den satın alındı. Rybolev'e satılan bu tablo, Bouvier'in aradaki farkı cebe indirmesiyle, başlangıçta kabaca yarı fiyatına satın alındı.

7. GUSTAV KLİMT'İN 'WASSERSCHLANGEN II'Sİ (170 MİLYON ABD DOLARI)

Wasserschlangen 'su yılanları' anlamına gelir. Popüler bir Avusturyalı ressam olan Gustav Klimt tarafından boyanmış, bazı altın varak unsurlarına sahiptir. Bu tablo da Yves Bouvier tarafından Dmitry Rybolovlev'e satıldı. Rybolev'in ayrıca dünyanın en pahalı tablosu olan Salvator Mundi'ye de sahip olduğu bildirildi. Bu resim aslen Viyanalı bir ipek fabrikası sahibine aitti, ancak daha sonra Naziler tarafından ve daha sonra satılmadan önce Gustav'ın sözde gayri meşru çocuğu Gustav Ucicky tarafından ele geçirildi.

8. MAERTEN SOOLMANS VE OOPJEN COPPİT'İN PANDANTİF PORTRELERİ - REMBRANDT VAN RİJN (180 MİLYON ABD DOLARI)

Soolmans & Coppit'in çift portresi, 1634'te düğünleri sırasında Rembrandt tarafından boyandı. Bu resimler onun ilk tam boy portre çalışmalarıydı. Resim şu anda Rijksmuseum'da asılıdır ve ona ve Louvre'a aittir. Eskiden Rothschild ailesine aitti. Her iki müze arasında gidip gelseler de her zaman birlikte sergilendiler ve asla ayrılmadılar.

9. PABLO PİCASSO'NUN LES FEMMES D'ALGER (SÜRÜM O) (179,4 MİLYON ABD DOLARI)

Pablo Picasso'nun bu eşsiz tablosu 2015 yılında Katar kraliyet ailesi tarafından satın alındı. Bu versiyon Ganz ailesine ait 15 parçalık bir koleksiyondan biri. Resim, haremlerinde esrar veya afyon içmek için kullanılan bir nargile ile Cezayir cariyelerini temsil ediyor. Bu özel resim, serideki başyapıt olarak kabul edilir. Christie's, bu tabloya Kübizm referansları, sanatçı Delacroix'in çalışmalarına bir yanıt ve Matisse'in çalışmalarının bir yankısı olan bir fenomen diyor. Neredeyse yeni bir resim stili olarak kabul ediliyor.

Haber Yorumları